Informatyka i Telekomunikacja
Doradztwo logistyczne
Zarządzanie Energią
Ochrona danych osobowych
27.07.2014
Ceny na Towarowej Giełdzie Energii rosną systematycznie od końca 2013 roku. Z uwagi na niepewność geopolityczną i rosnący popyt na energię w Polsce przewidywane są dalsze podwyżki.
Coraz ważniejsze staje się pytanie jak minimalizować ryzyko zmienności ceny. Prognozowanie kosztów i porównanie ofert staje się coraz trudniejsze, bo cena energii uzyskana w przetargu przez kupującego zależy od chwilowych notowań na TGE. Ostatecznie o cenie energii zadecyduje marża sprzedawcy i szybkość podejmowania decyzji przez kupującego. Dalej liczy się wielkość kupowanego wolumenu energii, jego stabilności i wiarygodność płatnika.
Podczas Briefingu „Efektywność zakupu energii elektrycznej przez Jednostki Samorządu Terytorialnego”, który odbył się w Warszawie w dniu 25 czerwca 2014r, w dyskusji po prezentacji raportu z badania przeprowadzonego przez firmę analityczną Audytel we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Miast Polskich, wskazano na korzyści z rosnącej popularności grup zakupowych energii elektryczną. W ocenie uczestniku Briefingu, istnieje potencjał do rozszerzenia zakresu zakupów grup zakupowych (np. gaz, paliwa). Kluczem do sukcesu grupy zakupowej będzie jednak jej właściwa organizacja i fachowe administrowanie bieżącą działalnością oraz dostępność narzędzi, które ułatwią zarządzanie zakupami oraz rozliczaniem kosztów.
Obserwacje rynku zamówień publicznych wskazują, że w najbliższym czasie wiele JST będzie ogłaszało przetargi na dostawy energii w 2015 roku. Tymczasem, po spadkach w 2013r, od początku 2014 r. notowania cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) systematycznie rosły. Uśrednione ceny indeksu BASE w miesiącach styczeń-maj były o 10% wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, natomiast już czerwcu 2014r cena energii na rok 2015 w bazowym kontrakcie (BASE Y15) przekroczyła 170 PLN/MWh.
Wykres 1. Symulacja kosztów 1 MWh energii dla ofert lipcu 2013 r. oraz czerwcu 2014 r. (zł netto, na podstawie notowań z TGE i stanu prawnego na dany dzień).
Różnice w kosztach nabycia energii r/r wzrosły o 44 PLN/MWh w wyniku wzrostu notowań cen na giełdzie i wzrostu podatków (kosztów kolorów).
– Do końca 2014 r. przewidywane jest utrzymanie trendu wzrostowego cen, gdyż ich dotychczasowe poziomy nie zachęcały producentów do sprzedaży energii na rynku – nie pokrywały kosztów jej wytworzenia. Wyższe poziomy cen wynikają również z rosnącego zapotrzebowania polskich elektrowni na zakup uprawnień do emisji CO2 oraz wzrostu cen na rynku CO2. Ponadto producenci energii muszą się zmierzyć z kosztami modernizacji mocy wytwórczych oraz spodziewanymi wzrostami cen surowców np. węgla (spowodowanymi sytuacją w polskim górnictwie). Dodatkowo ograniczenia techniczne powodują brak możliwości importu większych wolumenów tańszej energii z zagranicy – mówi Łukasz Musiałkiewicz, Senior Manager w dziale Strategia Zakupu Energii i Zarządzanie Portfelem Sprzedaży RWE Polska, które było partnerem branżowym Briefingu.
Wzrost cen na TGE pociągnie za sobą po raz pierwszy od 3 lat wyższe ceny w ofertach w przetargach publicznych. Oprócz wzrostu cen energii ponownie pojawił się na nowo obowiązek doliczania do cen świadectw pochodzenia energii tzw. certyfikatów żółtych i czerwonych, a także wzrosły ceny tzw. certyfikatów zielonych, co w relacji rok do roku przekłada się obecnie na podwojenie podwyżki. Porównanie ofert w czasie stanie się coraz trudniejsze, bo cena uzyskana w przetargu przez kupującego zależy od chwilowych notowań na TGE. Ostatecznie o cenie energii zadecyduje marża sprzedawcy i szybkość podejmowania decyzji przez kupującego.
– Kupujący muszą zdecydować, jaką strategię zakupu przyjąć lub skorzystać z doświadczenia sprzedawców takich jak RWE w celu doboru optymalnego sposobu zakupu dostosowanego do indywidualnych potrzeb klienta. Finalna cena będzie w dużej mierze wypadkową doboru wielu czynników, takich jak: prognoza zapotrzebowania, harmonogram zakupu energii, a także poszczególnych certyfikatów mających znaczący wpływ na cenę końcową – dodaje Łukasz Musiałkiewicz.
Nie są to jednak wszystkie instrumenty wpływania kupujących na cenę. Jak przy każdym zakupie: na lepszą cenę mogą liczyć ci, którzy kupują więcej. Z badania przeprowadzonego przez firmę Audytel wynika, że łącząc się w grupy zakupowe, JST osiągają ceny nawet o 15% niższe niż wcześniej. Wpływ na cenę ma również zastosowanie precyzyjnej analizy przewidywanego zapotrzebowania na energię – daje to dostawcy możliwość lepszego skalkulowania własnego zakupu, a co za tym idzie zmniejsza jego ryzyko co ostatecznie odbija się na marży. Kolejnym czynnikiem jest dobry standig finansowy zamawiającego – który znowu obniża ryzyko dostawcy i może poprawić cenę.
Najpewniejszą metodą oszczędności pozostanie ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Rosnące koszty energii elektrycznej zapewne skłonią wiele podmiotów do poważniejszego zainteresowania się kwestiami efektywności energetycznej.
Najważniejsze wnioski z dyskusji:
Informację prasową w formacie PDF można pobrać tutaj.
Zapraszamy na webinar: Praktyczne aspekty projektowania układów funkcjonalnych w centrach dystrybucji Termin: 04.12.2020 r. godz. 10:00 Rejestracja >>> Zarejestruj się…
10.11.2020
Serdecznie zapraszamy na webinar dotyczący monitoringu i bezpieczeństwa pracownika podczas pracy zdalnej. Przed nami kolejne etapy zamrażania gospodarki, dzienne liczby…
03.11.2020
Ciągłość działania stała się bardzo istotnym zagadnieniem w obliczu pandemii COVID-19. Nie ma branży, która nie odczułaby skutków zachwiania standardowej…
01.09.2020
Serdecznie zapraszamy na cykl webinarów poświęcony zarządzaniu łańcuchem dostaw w organizacji. Podczas cyklu spotkań odpowiemy m.in. na pytania, jak utrzymać ciągłość…
27.08.2020
Serdecznie zapraszamy na webinar, w trakcie którego nasi eksperci przedstawią aktualne interpretacje przepisów prawa oraz najnowsze zmiany dot. RODO w…
31.07.2020
Łańcuch dostaw obecnie można zdefiniować jako „łańcuch wyzwań” związanych z rosnącymi kosztami, niedoborem kapitału ludzkiego, presją na skracanie czasów dostaw,…
30.07.2020
Zarządzanie zapasami to jeden z najważniejszych obszarów operacyjnych w logistyce. Z punktu widzenia zarządzania procesem zakupowym bardzo ważna jest identyfikacja czynników wpływających…
19.06.2020
Serdecznie zapraszamy na webinar poświęcony obszarowi energii elektrycznej i gazu. Podczas spotkania postaramy się przedstawić Państwu gotowe koncepcje i rozwiązania…
16.06.2020
Szanowni Państwo, zapraszamy na kolejny Telecom Briefing, który odbędzie się 26 czerwca 2020 r. (piątek) o godz. 11:00-12:00 na platformie ClickMeeting. Podczas spotkania…
08.06.2020
Polski rynek energii elektrycznej ulega dynamicznym zmianom, a każdy wzrost lub spadek mocy zainstalowanej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym może istotnie…
20.05.2020
Dnia 27 listopada 2019 r. mieliśmy przyjemność poprowadzić spotkanie poświęcone zagadnieniom z zakresu cyberbezpieczeństwa. Spotkanie miało formę śniadania biznesowego podczas,…
27.11.2019
Serdecznie zapraszamy na dwudniowe szkolenie dot. magazynowania energii elektrycznej w obliczu obecnych wyzwań rynku energii. Celem naszych warsztatów jest przede…
22.11.2019
Szanowni Państwo, w imieniu naszym oraz Nask S.A. mamy przyjemność zaprosić na spotkanie poświęcone zagadnieniom dotyczącym cyberbezpieczeństwa. Podczas spotkania poznacie…
20.11.2019
Obecnie poszukujemy kandydata na stanowisko: Analityk oprogramowania MS SharePoint. Do głównych zadań osoby zatrudnionej należeć będzie: Analiza, projektowanie i…
04.10.2019
Zapraszamy na nadchodzące szkolenie: zakup energii i gazu– obecne wyzwania, które odbędzie się już 29 października 2019 r. Szkolenie skierowane jest…
Już 02.10.2019 r. zapraszamy na konferencję Data Center, organizowaną przez KSI. Podczas spotkania reprezentował nas będzie Emil Konarzewski, Partner &…
24.09.2019
Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję szkolenia: Zakup energii – obecne wyzwania. Jeśli zastanawiasz się co dla organizacji oznaczają ostatnie zmiany legislacyjne…
19.09.2019
Niezmiernie miło nam poinformować, że podpisaliśmy umowę na kompleksowe opracowanie strategii rozwoju elektromobilności dla Gminy Łomianki. Program ten daje możliwość…
11.09.2019
Niniejszy raport stanowi analizę dostawców usług cloud świadczonych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem usług Infrastracture as a Service (IaaS). Opracowanie…
28.08.2019
Zachęcamy do składania zamówień najnowszego raportu dot. rynku telekomunikacyjnego oraz jego prognoz na lata 2019-2024. Informujemy, że zawarte w raporcie…
23.08.2019
Google +
Newsletter
Zapisz się do newslettera i otrzymuj bezpłatnie artykuły naszych ekspertów.
Linkedin