Strefa wiedzy

Dobór mocy umownej

15.11.2016

Redukcja ponoszonych kosztów to coś, co zawsze brzmi atrakcyjnie i czym każdy będzie zainteresowany. Nie inaczej jest w przypadku oszczędzania na opłatach za energię elektryczną. Poza korzystaniem z wielu dostępnych urządzeń o wysokiej klasie energooszczędności, warto przyjrzeć się zagadnieniu odpowiedniego doboru mocy umownej. Niekiedy jest ona mylona z mocą przyłączeniową, która jest maksymalną dopuszczalną mocą, jaką można wykorzystać na danym przyłączu. Natomiast moc umowna to maksymalna moc, jaką może wykorzystać odbiorca. Możliwe jest zmienianie wartości mocy umownej, nie może być ona jednak większa od mocy przyłączeniowej.

W praktyce warto przyjrzeć się dwóm pozycjom na rachunku za energię elektryczną: mocy pobranej oraz mocy umownej.

W sytuacji, gdy moc pobrana regularnie przekracza wartość mocy umownej, warto zwrócić się do operatora sieci dystrybucyjnej z wnioskiem o zwiększenie mocy umownej, by uniknąć niepotrzebnego płacenia kar za jej przekroczenie. Podobna sytuacja ma miejsce w drugą stronę: jeśli moc pobrana jest regularnie znacznie niższa od wartości mocy umownej, warto przemyśleć zmniejszenie mocy umownej, tak by uniknąć płacenia za nadwyżkę mocy, której nie będzie się wykorzystywać. Oczywiście należy działać rozsądnie i pewien poziom przekroczeń mocy jest dopuszczalny. Warto poświęcić trochę czasu i dokładnie przeanalizować swój poziom zapotrzebowania uwzględniając np. planowane inwestycje i ich wpływ na pobór energii elektrycznej.

Po ustaleniu nowego poziomu mocy umownej i decyzji o jego zmianie należy ustalić, jaka procedura obowiązuje u odpowiedniego operatora sieci dystrybucyjnej.

Każdy z głównych operatorów (Enea, Energa, Innogy, PGE, Tauron) dopuszcza zmianę mocy umownej raz na 12 miesięcy. Zwiększenie mocy umownej odbywa się bez dodatkowych opłat, o ile nie wymaga to dostosowania układu pomiarowo-rozliczeniowego (ma to miejsce w sytuacji, gdy stara moc umowna jest mniejsza lub równa 40 kW a nowa moc wynosi powyżej 40 kW), ale sytuacja ze zmniejszeniem mocy umownej wygląda nieco inaczej.

W tym przypadku, każdy z operatorów wyznacza termin (Enea i Tauron – 30 września, Energa i PGE – 31 października), do którego należy zgłosić nową, zmniejszoną wartość mocy umownej. Jeśli ten warunek nie zostanie spełniony i zmiana zostanie zgłoszona później, będzie się to wiązało z doliczeniem 10% do składnika stałego stawki sieciowej w rozliczeniu za świadczenie usług dystrybucyjnych dla całego okresu objętego korektą. Warto więc się nie spóźnić, ponieważ takie karne odsetki mogą skutecznie zniwelować oszczędność wynikającą z przyjęcia bardziej opłacalnego, niższego poziomu mocy umownej. A przecież chodzi o to, by ograniczyć koszty, a nie dodawać nowe.

Odpowiedni dobór mocy umownej często pozwala na naprawdę duże oszczędności. Warto o to zadbać, tym bardziej, że nie jest to bardzo skomplikowane i wymaga jedynie poświęcenia odrobiny czasu na przeanalizowanie swoich dotychczasowych faktur, a oszczędzone w ten sposób pieniądze można wykorzystać w innych, praktycznych celach.

Autor: Adam Mrozowski

Dziękujemy za udział w Konferencji „Redukcja kosztów budowy sieci szerokopasmowych”

14. września 2017 r. odbyła się Konferencja „Redukcja kosztów budowy sieci szerokopasmowych”. Była ona jedną z części cyklu edukacyjnego projektu…

20.09.2017

Zobacz więcej

Dobór mocy umownej

Redukcja ponoszonych kosztów to coś, co zawsze brzmi atrakcyjnie i czym każdy będzie zainteresowany. Nie inaczej jest w przypadku oszczędzania…

15.11.2016

Zobacz więcej

Audytel: Konsolidacja na rynku telekomunikacyjnym w Polsce nieuchronna

telko.in

19.09.2016

Zobacz więcej

Usługa analityczna „Budować data center czy kupować usługi?”

Poniżej do pobrania: Leaflet_Budowac_datacenter_czy_kupowac_2016

18.07.2016

Zobacz więcej

Raport „Przegląd dostawców usług projektowania data center”

Poniżej do pobrania: Leaflet_Raport_Rynek_usług_projektowych_DC

Zobacz więcej

Raport „Rynek dostawców usług przetwarzania w chmurze w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem usług IaaS – edycja 2016”

Poniżej do pobrania: Leaflet _Raport cloud i IaaS_2016  

Zobacz więcej
icon

Newsletter

icon

Zapisz się do newslettera i otrzymuj bezpłatnie artykuły naszych ekspertów.