Strefa wiedzy

Złotówka za megaherc na łebka

25.02.2013

Komentarz Audytela na temat sytuacji na rynku telekomunikacyjnym – luty 2013.

W przetargu na częstotliwości w paśmie 1800 MHz sześciu oferentów złożyło w październiku ub. r. łącznie 16 ofert. Dziesięć ofert czterech głównych operatorów przeszło przez sito pierwszego etapu, mając wszystkie wymagane pieczątki, adnotacje, poświadczenia za zgodność oraz prawidłowe numerki stron, ustawionych prosto, a nie do góry nogami. Zobowiązania dotyczące nowych lub modernizowanych stacji bazowych wszyscy uczestnicy drugiej rundy wylicytowali równo po 3200 sztuk, w oczach komisji zyskali też jednakowo wysoką wiarygodność finansową. Jedna z ostrożnych ofert Centertela strąciła poprzeczkę już na poziomie minimum kwalifikacyjnego, zaś Polkomtel stracił trochę punktów za posiadane pasmo 1800 MHz, liczone wraz z zasobami Centernetu i Mobylandu. W rezultacie pięć pierwszych miejsc na liście chętnych do pięciu rezerwacji zajęły kolejno trzy oferty P4 i dwie PTC – łącznie za 951,5 mln zł.

Czy to dużo, czy mało? Bazę porównawczą wartości pasma daje raport sporządzony dla Ofcomu w lipcu ub. r., kiedy to brytyjski regulator zastanawiał się na terminem i warunkami przetargu na częstotliwości dla 4G. W raporcie są benchmarki sporządzane na podstawie cen osiągniętych od stycznia 2000 do maja 2012 r.

Pasmo 800 MHz sprzedawane od maja 2010 r. w Danii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Szwecji i Włoszech, poszło za spore pieniądze. Ceny wykazały bardzo duży rozrzut: w przeliczeniu na złotówki za 1 MHz/głowę ludności operatorzy zapłacili od 0,70 zł w Danii aż po 3,78 zł w Niemczech.

Mające dużo dłuższą historię pasmo 1800 MHz podzielono w raporcie na cztery grupy: światowe aukcje i przetargi od 2000 r. europejskie od 2000 r., światowe w ciągu 5 lat przed badaniem oraz światowe od początku 2010 r., kiedy to uwolniono nową część tego pasma, głównie dla LTE. Na świecie od 2000 r. 1 MHz/głowę kosztował średnio 1,12 zł, zaś od 2010 r. potaniał do 0,93 zł.

Dziesięć krajów „sprzedało” już pasmo 2,6 GHz: Belgia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Szwecja i Włochy. Porównując choćby gęstość zaludnienia Belgii i Holandii z Finlandią czy Norwegią nie można się dziwić, że ceny za 1 MHz/na głowę (ogólnie dużo niższe) wykazały jeszcze większy rozrzut niż za „osiemsetkę” – od pół grosza w Finlandii do 0,72 zł w Szwecji. Jednak nie było żadnej korelacji ze wspomnianą gęstością zaludnienia, bo np. w Holandii 1 MHz poszedł za 2 grosze, a w sąsiedniej Belgii – za 31 gr. Niemieccy operatorzy, którzy wyłożyli sporą kasę za cenne megaherce dywidendy cyfrowej 800 MHz, za 1 MHz w paśmie 2,6 GHz zapłacili tylko 12 groszy.

Z obliczeniami dotyczących długo i niecierpliwie oczekiwanych wyników naszego przetargu czekaliśmy aż do decyzji dwóch zwycięzców. Nie było bowiem wiadomo, czy złożą wnioski rezerwacyjne na wylicytowane częstotliwości, czy też ktoś z czegoś zrezygnuje, co się już kiedyś zdarzyło. Jednak tego nikt tym razem nie zaryzykował, obawiając się ewentualnej dużej straty punktowej w następnym przetargu. Co więcej: w obowiązkowym terminie tygodnia piątka konkurentów złożyła łącznie 17 wniosków na pięć rezerwacji częstotliwości. Emitel pogodził się z wynikami, oprotestowanie przetargu zapowiedziała Sferia. Jeśli się jednak nic nie zmieni, to UKE sprzedał 1 MHz po złotówce na statystyczną głowę ludności i taki będzie co najmniej do końca bieżącego roku nasz wkład w światową statystykę aukcji i przetargów na częstotliwości LTE.

Informacje o usługach Audytel S.A.

Bądź na bieżąco i wyraź zgodę na otrzymywanie informacji o naszych aktualnych działaniach.   Co zyskasz, jeśli zapiszesz się do…

10.09.2020

Zobacz więcej

Rynek data center w Polsce – czy COVID-19 będzie impulsem do przyspieszenia rozwoju?

Podaż powierzchni data center na polskim rynku osiągnęła na koniec 2019 r. poziom 94 tys. m2 co oznacza, że drugi…

12.05.2020

Zobacz więcej

Dobre praktyki przy tworzeniu bezpiecznego łańcucha dostaw zgodnie z ISO 28000:2007

Łańcuch dostaw obecnie można zdefiniować jako „łańcuch wyzwań” związanych z rosnącymi kosztami, niedoborem kapitału ludzkiego, presją na skracanie czasów dostaw,…

15.01.2020

Zobacz więcej
icon

Newsletter

icon

Zapisz się do newslettera i otrzymuj bezpłatnie artykuły naszych ekspertów.