wyborcza.biz

wyborcza.biz

28.02.2012

Teraz trzeba inwestować w sieć

Rynek zmierza przede wszystkim w stronę podnoszenia prędkości transmisji danych, rozbudowy infrastruktury, tworzenia solidnego fundamentu do oferowania wszelkich usług, bazujących na sprawnej infrastrukturze szerokopasmowej – przekonuje Tomasz Kulisiewicz, analityk firmy doradczej Audytel.

– Rynek zmierza przede wszystkim w stronę podnoszenia prędkości transmisji danych, rozbudowy infrastruktury technicznej, tworzenia solidnego fundamentu do oferowania wszelkich usług dodanych, bazujących na sprawnej infrastrukturze szerokopasmowej. Istotne dla rozwoju infrastruktury mogą się okazać dalsze zmiany własnościowe, zwłaszcza w tzw. sieciach szkieletowych [czyli internetowych autostradach]. Mamy tu kilku potencjalnych graczy, mogących wystąpić w różnych konfiguracjach, zarówno po stronie kupujących, jak i kupowanych: Exatel, TK-Telekom, Hawe, Netia, MNI, Multimedia. Trwają już przygotowania do sprzedaży TK-Telekomu, właściciela dobrze rozbudowanej infrastruktury światłowodowej na terenie całego kraju. Zobaczymy, kto go kupi i co się będzie dalej działo.

– Wzrost ‚tradycyjnego’ rynku komórkowego zbliża się powoli do stanu nasycenia. Natomiast na pewno daleki od stanu nasycenia jest mobilny internet, więc będziemy tu obserwowali spory wzrost. Będziemy go zawdzięczać przede wszystkim technologii HSDPA+, która ma jeszcze spory potencjał, więc i w tym roku, i w ciągu najbliższych 2-3 lat, będzie dotrzymywać kroku rozwojowi LTE. Czeka nas też szybki rozwój wykorzystującej technologie komórkowe łączności M2M, czyli łączności między urządzeniami – choć chyba jeszcze nie w tym roku.

(Rozmowa z Przemysławem Poznańskim, wyborcza.biz, 15 lutego 2012)

linkedin

Google +

icon

Newsletter

icon

Zapisz się do newslettera i otrzymuj bezpłatnie artykuły naszych ekspertów.


linkedin

Linkedin