Strefa wiedzy

Rynek energii trakcyjnej otwiera się na alternatywnych dostawców

30.09.2014

Efektywność Energetyczna – komentarz Audytela na temat sytuacji na rynku (wrzesień 2014)

Rynek energii trakcyjnej jest zdominowany przez jednego dostawcę, którym jest PKP Energetyka. Zaszłości historyczne, dostęp do infrastruktury przesyłowej oraz powiązania między przewoźnikami sprawiały, że przewoźnicy kolejowi mieli utrudniony dostęp do alternatywnych dostawców energii. Większość z nich korzystała z kompleksowych umów zawartych z PKP energetyka.

Sytuacją zmieniła się po otwarciu rynku energii trakcyjnej na model TPA. W rozwiązaniu takim przewoźnicy mogą zrezygnować z umów kompleksowych na rzecz osobnego nabywania energii od alternatywnych dostawców oraz usług przesyłowych (dystrybucji) od właściciela sieci trakcyjnej.

Jednak aby przewoźnicy mogli nabywać energie od operatorów alternatywnych, konieczne są modernizacje istniejącego taboru. Głównym brakującym elementem wyposażenia lokomotyw są liczniki, dzięki którym można wymiarować zużycie energii.

PKP Energetyka sprzedaje przewoźnikom corocznie ok. 2,3 TWh energii. Głównymi odbiorcami są przewoźnicy towarowi (z wyraźną dominacją PKP Cargo) oraz transport pasażerski (PKP Intercity, Przewozy Regionalne, Koleje Mazowieckie).

Największy odbiorca, PKP Cargo, zadeklarował, że w 2014 r. 35% energii ma być nabywana w modelu TPA. W 2015 r. udział TPA ma wzrosnąć do 85%, a w 2016 r. planowana jest całkowita rezygnacja usług kompleksowych.

Nie oznacza to jednak, że PKP Energetyka zostanie całkowicie wyparta z rynku. W jednym z pierwszych dużych przetargów, w którym zastosowano model TPA (o wartości 112 mln zł), oferty złożyło 5 dostawców. Najlepszą cenę zaoferowała jednak PKP Energetyka, która tym samym utrzymała swoją pozycją na rynku.

Stąd mimo, że rynek energii trakcyjnej jest otwarty na alternatywnych dostawców, to pozyskanie kontraktów będzie dla nich dużym wyzwaniem. Przede wszystkim wymagało będzie uzupełnienia wiedzy o tym segmencie.

Łańcuch dostaw w praktyce

W ciągu ostatnich dziesięciu lat przeprowadzono wiele projektów dotyczących współpracy w ramach łańcucha dostaw. Takie działanie miało na celu przeanalizowanie,…

01.02.2021

Zobacz więcej

Kiedy kupić energię na giełdzie?

Podjęcie decyzji o momencie zakupu energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii1 wymaga dokładnej analizy wielu czynników wpływających na jej cenę….

29.01.2021

Zobacz więcej

Dobór mocy umownej

Redukcja ponoszonych kosztów to coś, co zawsze brzmi atrakcyjnie i czym każdy będzie zainteresowany. Nie inaczej jest w przypadku oszczędzania…

15.01.2021

Zobacz więcej

Grupowe zakupy energii – jak zacząć?

Po uwolnieniu rynku energii elektrycznej w roku 2007 coraz więcej instytucji decyduje się na zorganizowanie postępowania przetargowego na zakup energii…

11.01.2021

Zobacz więcej

Informacje o usługach Audytel S.A.

Bądź na bieżąco i wyraź zgodę na otrzymywanie informacji o naszych aktualnych działaniach.   Co zyskasz, jeśli zapiszesz się do…

10.09.2020

Zobacz więcej

Rynek data center w Polsce – czy COVID-19 będzie impulsem do przyspieszenia rozwoju?

Podaż powierzchni data center na polskim rynku osiągnęła na koniec 2019 r. poziom 94 tys. m2 co oznacza, że drugi…

12.05.2020

Zobacz więcej

Dobre praktyki przy tworzeniu bezpiecznego łańcucha dostaw zgodnie z ISO 28000:2007

Łańcuch dostaw obecnie można zdefiniować jako „łańcuch wyzwań” związanych z rosnącymi kosztami, niedoborem kapitału ludzkiego, presją na skracanie czasów dostaw,…

15.01.2020

Zobacz więcej
icon

Newsletter

icon

Zapisz się do newslettera i otrzymuj bezpłatnie artykuły naszych ekspertów.