KRI – jakość czy jakoś

Wyślij link znajomemu

Dwa podejścia do KRI

Obserwujemy wśród naszych klientów dwa podejścia do spełnienia wymagań, jakie stawia przed nimi Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności.

Jedni stawiają sobie za cel, aby „jakoś” rozwiązać problem i najmniejszym wysiłkiem stworzyć pozory, że ich systemy informatyczne są zgodne z Rozporządzeniem. Przeglądy systemów robione są siłami pochodzącymi „z łapanki” lub znalezionymi na rynku zgodnie z zasadą najniższej ceny. Dokumentacja bezpieczeństwa informacji jest skopiowana z wzorców, jakie można znaleźć w internecie. Można tak? Można, „jakoś” to będzie.

Na szczęście coraz częściej spotykamy się z podejściem odwrotnym, czyli ceniącym sobie JAKOŚĆ. Takie podejście ma jedną istotną wadę: kosztuje i wymaga wysiłku.

 

Czy warto postawić na JAKOŚĆ?

Po pierwsze: KRI to nie jest nasz lokalny wymysł, urzędnicza fanaberia, którą trzeba znieść jak wiele innych dolegliwych nikomu niepotrzebnych przepisów. To jest europejska inicjatywa, która została skonkretyzowana w 2010 roku w dokumencie „Europejskie Ramy Interoperacyjności”. Jej celem było uruchomienie w Unii Europejskiej procesów zmierzających do wspólnego podejścia administracji publicznej krajów członkowskich do spraw interoperacyjności i bezpieczeństwa informacji. Jeśli więc chcemy, aby nasze instytucje były częścią europejskiego systemu, powinniśmy podejmować wyzwania jakie stawia sobie Europa.

Po drugie: konkretną wartością jaką wnoszą Krajowe Ramy Interoperacyjności jest stworzenie jednolitego podejścia do:
• zasad wymiany informacji w ramach e-administracji, czyli pomiędzy urzędami oraz pomiędzy urzędami i obywatelami, przez określenie formatów danych i protokołów komunikacyjnych i szyfrujących, które powinny być wykorzystywane w oprogramowaniu interfejsowym,
• sposobów udostępniania informacji dla osób niepełnosprawnych,
• zasad budowania i doskonalenia Systemu Zarządzania Bezpieczeństwa Informacji.

Jeśli więc komuś zależy na tym, aby jego organizacja mogła bez przeszkód wymieniać informacje, aby mieć poczucie, że system w jakim się działa jest bezpieczny, a wreszcie, żeby zostały spełnione zasady respektujące ograniczenia osób niepełnosprawnych – z całą pewnością będzie chciał wdrożyć zalecenia KRI z należytą JAKOŚCIĄ.

Po trzecie: dobrze, profesjonalnie przeprowadzony audyt zgodności z KRI, to pierwszy kroczek na długiej drodze do osiągnięcia dobrego, dojrzałego Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. To wiedza o tym jak nasza organizacja funkcjonuje naprawdę, co nam zagraża, gdzie jesteśmy dziś. Dobrze przeprowadzony audyt charakteryzuje się zastosowaniem metodyki, która daje wynik mierzalny i powtarzalny. To pozwala doskonalić system bezpieczeństwa informacji, pozwala powtórzyć badanie po roku – i odpowiedzieć na pytanie, w jakich obszarach poprawiliśmy stan bezpieczeństwa i w jakim stopniu.

 

Własnymi siłami czy ze wsparciem?

KRI to około 70 wymagań dotyczących systemu informacyjnego, zdefiniowanych w 15 obszarach oraz około 40 wymagań dotyczących dokumentacji. Jeśli mamy wśród pracowników osoby dobrze znające rozporządzenie KRI, będące biegłymi audytorami, znające metodykę audytu – zapewne wykonają to zadanie dobrze. Tylko po co? Zawodowcy pracują z tymi metodykami na co dzień i regularnie doskonalą swój warsztat, dostosowując wiedzę do zmian w prawie. Zawodowcy dobrze wiedzą jak specyfika konkretnej instytucji powinna wpływać na kształt dokumentacji bezpieczeństwa. Czy warto, aby organizacja nie zajmująca się profesjonalnie takimi zadaniami na co dzień ponosiła takie koszty i angażowała w ten sposób swoje zasoby? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sam. Ważne, żeby wygrała JAKOŚĆ.


Warning: file_put_contents(//wp-content/cache/comet-cache/cache/https/audytel-pl/kri-jakosc-czy-jakos.html-662c75e7e9cee063226357-tmp): failed to open stream: Disk quota exceeded in /wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/kri-jakosc-czy-jakos/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `//wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!doctype html>...', 9) #1 /wp-includes/functions.php(5373): ob_end_flush() #2 /wp-includes/class-wp-hook.php(324): wp_ob_end_flush_all('') #3 /wp-includes/class-wp-hook.php(348): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #4 /wp-includes/plugin.php(517): WP_Hook->do_action(Array) #5 /wp-includes/load.php(1260): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435