GazetaPrawna.pl

GazetaPrawna.pl

22.01.2009

Łącza radiowe nie zastąpią światłowodów

1,6 mln osób korzysta z bezprzewodowego internetu dostarczonego przez operatorów komórkowych – szacuje firma badawcza Audytel i przewiduje, że liczba ta będzie nadal rosła w dwucyfrowym tempie.

W 2008 roku liczba użytkowników bezprzewodowego internetu w sieciach komórkowych wzrosła o 82 proc., do ok. 1,6 mln – stwierdzono w opublikowanym wczoraj raporcie Audytelu. Dodatkowo ok. 500 tys. kart SIM wykorzystywanych jest do transmisji danych między maszynami: np. przy autoryzacji kart kredytowych w terminalach albo w systemach monitoringu.

Z raportu wynika, że średnia prędkość transmisji danych to kilkaset kilobitów na sekundę, a więc wyraźnie mniej niż reklamowane przez największe sieci 7,2 Mb/s.

– Jakość mobilnego internetu jest bardziej zmienna niż stacjonarnego dostępu – mówi Grzegorz Bernatek, szef działu analiz w Audytelu, i dodaje, że średnie prędkości są porównywalne z najwolniejszymi opcjami łączy w usługach takich jak Neostrada.

– Trudno przesądzać, który z dostępów jest lepszy, który ma lepsze perspektywy. Sądzę, że będą się rozwijały równolegle – mówi Bernatek.

Jego zdaniem, internet mobilny będzie usługą komplementarną do dostępu stacjonarnego. (…) (Gazetaprawna.pl, 22.01.2009)

linkedin

Google +

icon

Newsletter

icon

Zapisz się do newslettera i otrzymuj bezpłatnie artykuły naszych ekspertów.


linkedin

Linkedin