rpkom.pl

Wyślij link znajomemu

Polski internet nomadyczny – Już ponad połowa polskich internautów korzysta z internetu mobilnego, ale większość czyni to w… domu. 

– W Polsce mamy raczej do czynienia z internetem nomadycznym, a nie mobilnym. Zjawisko to polega na przenoszeniu swojego laptopa, traktowanego jak zamiennik komputera stacjonarnego, pomiędzy domem a biurem – wyjaśnia Tomasz Kulisiewicz, analityk z firmy Audytel. – Przyczyna takiego podejścia do zjawiska mobilności tkwi w tym, że sieci bezprzewodowe mają w naszym kraju znacznie większy zasięg niż internet dostarczany po kablu.

Tak więc więc np. mieszkańcy przedmieść wielkich miast – ludzie codziennie przemieszczający się między domem a pracą – są skazani na taki quazi-mobilny dostęp, dlatego że ich po prostu nie obejmuje wielkomiejska infrastruktura przewodowa.

– Choć w Polsce widoczny jest wzrost udziału smartfonów, to jednak zdecydowana większość ankietowanych korzysta z mobilnego internetu z laptopów, netbooków i tabletów – dodaje Kulisiewicz. – To oznacza, że potrzebne jest im to do dostępu pełniejszego, bardziej kompleksowego, niż to da się zrobić przy korzystaniu ze smartfona.

(Aleksandra Stanisławska, 23 listopada 2011, rpkom.pl)