Koniec taniej energii- samorządy i nabywcy instytucjonalni muszą nastawić się na większe wydatki

Wyślij link znajomemu

Ceny na Towarowej Giełdzie Energii rosną systematycznie od końca 2013 roku. Z uwagi na niepewność geopolityczną i rosnący popyt na energię w Polsce przewidywane są dalsze podwyżki.

Coraz ważniejsze staje się pytanie jak minimalizować ryzyko zmienności ceny. Prognozowanie kosztów i porównanie ofert staje się coraz trudniejsze, bo cena energii uzyskana w przetargu przez kupującego zależy od chwilowych notowań na TGE. Ostatecznie o cenie energii zadecyduje marża sprzedawcy i szybkość podejmowania decyzji przez kupującego. Dalej liczy się wielkość kupowanego wolumenu energii, jego stabilności i wiarygodność płatnika.

Podczas Briefingu „Efektywność zakupu energii elektrycznej przez Jednostki Samorządu Terytorialnego”, który odbył się w Warszawie w dniu 25 czerwca 2014r, w dyskusji po prezentacji raportu z badania przeprowadzonego przez firmę analityczną Audytel we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich i Związkiem Miast Polskich, wskazano na korzyści z rosnącej popularności grup zakupowych energii elektryczną.  W ocenie uczestniku Briefingu, istnieje potencjał do rozszerzenia zakresu zakupów grup zakupowych (np. gaz, paliwa). Kluczem do sukcesu grupy zakupowej będzie jednak jej właściwa organizacja i fachowe administrowanie bieżącą działalnością oraz dostępność narzędzi, które ułatwią zarządzanie zakupami oraz rozliczaniem kosztów.

Obserwacje rynku zamówień publicznych wskazują, że w najbliższym czasie wiele JST będzie ogłaszało przetargi na dostawy energii w 2015 roku. Tymczasem, po spadkach w 2013r, od początku 2014 r. notowania cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) systematycznie rosły. Uśrednione ceny indeksu BASE   w miesiącach styczeń-maj były o 10% wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, natomiast już czerwcu 2014r cena energii na rok 2015 w bazowym kontrakcie (BASE Y15) przekroczyła 170 PLN/MWh.

Wykres 1. Symulacja kosztów 1 MWh energii dla ofert lipcu 2013 r. oraz czerwcu 2014 r.
(zł netto, na podstawie notowań z TGE i stanu prawnego na dany dzień).

Rel-2013_22_lipca_2014_Wykres1

Różnice w kosztach nabycia energii r/r wzrosły o 44 PLN/MWh w wyniku wzrostu notowań cen na giełdzie i wzrostu podatków (kosztów kolorów).

– Do końca 2014 r. przewidywane jest utrzymanie trendu wzrostowego cen, gdyż ich dotychczasowe poziomy nie zachęcały producentów do sprzedaży energii na rynku – nie pokrywały kosztów jej wytworzenia. Wyższe poziomy cen wynikają również z rosnącego zapotrzebowania polskich elektrowni na zakup uprawnień do emisji CO2 oraz wzrostu cen na rynku CO2. Ponadto producenci energii muszą się zmierzyć z kosztami modernizacji mocy wytwórczych oraz spodziewanymi wzrostami cen surowców np. węgla (spowodowanymi sytuacją w polskim górnictwie). Dodatkowo ograniczenia techniczne powodują brak możliwości importu większych wolumenów tańszej energii z zagranicy – mówi Łukasz Musiałkiewicz, Senior Manager w dziale Strategia Zakupu Energii i Zarządzanie Portfelem Sprzedaży  RWE Polska, które było partnerem branżowym Briefingu.

Wzrost cen na TGE pociągnie za sobą po raz pierwszy od 3 lat wyższe ceny w ofertach w przetargach publicznych. Oprócz wzrostu cen energii ponownie pojawił się na nowo obowiązek doliczania do cen świadectw pochodzenia energii tzw. certyfikatów żółtych i czerwonych, a także wzrosły ceny tzw. certyfikatów zielonych, co w relacji rok do roku przekłada się obecnie na podwojenie podwyżki.  Porównanie ofert w czasie stanie się coraz trudniejsze, bo cena uzyskana w przetargu przez kupującego zależy od chwilowych notowań na TGE. Ostatecznie o cenie energii zadecyduje marża sprzedawcy i szybkość podejmowania decyzji przez kupującego.

– Kupujący muszą zdecydować, jaką strategię zakupu przyjąć lub skorzystać z doświadczenia sprzedawców takich jak RWE w celu doboru optymalnego sposobu zakupu dostosowanego do indywidualnych potrzeb klienta. Finalna cena będzie w dużej mierze wypadkową doboru wielu czynników, takich jak: prognoza zapotrzebowania, harmonogram zakupu energii, a także poszczególnych certyfikatów mających znaczący wpływ na cenę końcową – dodaje Łukasz Musiałkiewicz.

Nie są to jednak wszystkie instrumenty wpływania kupujących na cenę. Jak przy każdym zakupie: na lepszą cenę mogą liczyć ci, którzy kupują więcej.  Z badania przeprowadzonego przez firmę Audytel wynika, że łącząc się w grupy zakupowe, JST osiągają ceny nawet o 15% niższe niż wcześniej. Wpływ na cenę ma  również zastosowanie precyzyjnej analizy przewidywanego zapotrzebowania na energię – daje to dostawcy możliwość lepszego skalkulowania własnego zakupu, a co za tym idzie zmniejsza jego ryzyko co ostatecznie odbija się na marży. Kolejnym czynnikiem jest dobry standig finansowy zamawiającego – który znowu obniża ryzyko dostawcy i może poprawić cenę.

Najpewniejszą metodą oszczędności pozostanie ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Rosnące koszty energii elektrycznej zapewne skłonią wiele podmiotów do poważniejszego zainteresowania się kwestiami efektywności energetycznej.

Najważniejsze wnioski z dyskusji:

  • Po 2 latach spadku cen na TGE zmienił się trend i  kupując energię na rok 2015 należy spodziewać się wyższych cen.
  • Rekomendowana jest zmiana podejścia do zakupów energii, tak aby minimalizować  ryzyko zmienności cen na giełdzie.
  • O cenie energii zadecydują notowania na TGE i marża sprzedawcy energii. Najniższe marże sprzedawcy kalkulują przy zakupie dużych wolumenów energii i stabilnym i wiarygodnym finansowo odbiorcy.
  • Analitycy z firmy Audytel nie spodziewają się zmniejszenia zainteresowania tworzenia się grup zakupowych na energię elektryczną.
  • Oszczędności na kosztach energii należy dziś poszukiwać w zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.

 

Informację prasową w formacie PDF można pobrać tutaj.